برای دل تنگ م..

بسم الله

رسیده ایم ورودی شهر کربلا..
زهرا و زکیه و هانیه و بقیه نشسته اند یک گوشه کمی استراحت کنند، پاهایم دیگر جان ندارد اما نمی توانم بنشینم پاهایم خشک می شود، به بچه ها می گویم من ادامه می دهم..از پلیس ایستاده وسط خیابان می پرسم حرم کدام طرف است، با دست به سمت راست اشاره می کند، سر می چرخانم.. یا قمربنی هاشم.. این گنبد حرم علمدار است..


وارد خیابان سمت راستی که می شوم، از اینجا فقط گنبد پیداست.. هنوز هم فاصله هست؛ انتهای خیابان را بسته اند، چند دقیقه می نشینم کنار میدان سرم روی زانوهایم..
فهیمه سادات و فاطمه و زهره سادات هم می رسند، آقا سجاد هم خودش را به ما می رساند: قرارمان یک ساعت و نیم بعد از نماز کنار تل زینبیه؛ و بر می گردد تا زکیه و زهرا و هانیه و حاج خانوم را همراهی کند.

حالا ما چهارتایی راه می افتیم، تابلو، خیابان سمت چپی را سمت قبة الحسین(ع) نشان می دهد، می رویم همان طرفی..
آفتاب کاملا روی سرمان آمده، پاهای تاول زده و دردناک.. و خسته از اینکه چقد این انتهای مسیر طولانی شده و ما هرچه می رویم نمی رسیم.. انگار که تمام این راه نجف تا ورودی کربلا یک طرف، این چند خیابان باقی مانده تا حرم هم یک طرف.. تمام شدنی نیست انگار!
کنار بازار زهره سادات طاقتش تمام می شود، ضعف کرده می نشیند یک گوشه، فاطمه به سرعت می رود یک بطری آب می خرد.. پلیس های آن طرف خیابان با تعجب نگاهمان می کنند..
چهارتا دختر محجبه با روبنده و چفیه و کوله پشتی و دوتا علم "یا اباالفضل العباس" و "یا مهدی ادرکنی" و البته که برایشان روشن است ما هم قطره ای از دریای زائران پیاده ی نیمه شعبانیم که از صبح امروز تا فردا شب لحظه با لحظه بیشتر می شود.زهره که رو به راه می شود کاروان لنگ لنگان و خسته ی ما باز به راه می افتد، شلوغی بازار دور و برمان، گرما و خستگی و.. بغضی نشانده توی گلویمان که منتظریم سر باز کند. از بس این چند دقیقه ی داخل شهر کربلا برایم طولانی شده مدام از آدم های دور و برم می پرسم حرم کدام طرف است.. و ناباورانه می بینم که درست می رویم!
خیابان بعدی را باید بپیچیم سمت راست..

آه.. یا حسین(ع).. یا سیدالشهدا(ع).. خدااااااااا این طلایی گنبد ارباب است..
از اینجا به بعد ایست و بازرسی ها را با اشک ها و ناله های خفه طی می کنیم..
خدایا به پاهای مجروح و بی رمق ما توان بده.. خدایا چند قدم دیگر..

رسیده ایم به تل زینبیه، به زهره سادات که سفراولی ِ گروه ماست، نشانش می دهم و می گویم، قرارمان بعد از نماز اینجاست..حرم را دور می زنیم تا برسیم به یک باب للنساء، کفش و کوله و کیف و بیرق و هرچه که داریم تحویل می دهیم و وارد می شویم: باب رأس الحسین(ع)...  الله اکبر..

دیگر صدای گریه هایمان بلند بلند شده..
صدای اذان هم بلند می شود..
زهره سادات صاف می رود سمت ضریح، انگار بخواهد بعد از این همه رنج و خستگی خودش را بیاندازد توی آغوش امام(ع)..
من و فاطمه و فهیمه سادات نشسته ایم همان دم در روی پله ها.. های های گریه می کنیم..
خانم های توی صف نماز برگشته اند یک جوری با ترحم نگاهمان می کنند..
همان دم در می نشینیم توی صف نماز، "یا ثارالله" خون رنگِ دم قتلگاه پیداست؛
همه ش فکرم پیش رقیه ی امام حسین(ع) است..

آقاجان..
ما بالاخره رسیدیم..
اگرچه با روی آفتاب سوخته، با پاهای زخمی و تاول زده، با چادر های خاکی..
آقاجان ما رسیدیم به حرمت.. اما رقیه ی شما تاب نیاورد.. نرسید..
آقا جان ما با عزت آمدیم، کسی سیاهی و گناهکاری مان را به رویمان نیاورد وقتی فهیمد زائر شماییم آقا جان.. احترام مان کردند، عزت گذاشتند برایمان، هرکس هرجور از دستش می آمد پذیرایی مان کرد..
اما رقیه تان تاب نیاورد،
نه فقط گرمی آفتاب و تاول پاها را، تازیانه ها و تحقیر ها را هم تاب نیاورد..
بی حرمتی به عمه جانش را.. جسارت به سر مطهر شما را..

خدااااااااا
من حتی نمی توانم تصور کنم چه به دل کوچک این دختر گذشته است..

نماز ظهر تمام می شود، صورت اشک آلود همدیگر را می بوسیم.. قبول باشه خواهر.. زیارتت قبول؛
___________________________________________________________________
پی نوشت: راستش گول فاطمه و ریکوردرش را خوردم و البته تنبلی خودم، که به جز چند خط کوتاه نگذاشتم برایم مکتوب بماند.. این نوشته را هم همان چند ماه پیش نوشتم که حالا به بهانه ی عرفه منتشر می کنم..
اللهم ارزقنا معرفة الحسین
اللهم ارزقنا زیارة الحسین
اللهم ارزقنا شفاعة الحسین ..

/ 5 نظر / 19 بازدید
غریب آشنا..

سلام عزیزم بااین متن اشک منو خانم داوودی رو درآوردی..قبولت باشه ببخین با حرف دیروزم توی امامزاده اشکت رو در آوردم؛تاآخر شب تمام بدنم میلرزید.. امیدوارم بحق صاحب اسمت ضمانتمون رو بکنن اما شرمندمون نکنن..اول لیاقت بدن بعد دعوت کنن کوثرم فک میکنن توهم مثه من روزا هواییه حرمی و صب که بیدار میشی حس زیارت داری... حلقه پیر مغان از ازلم در گوش است برهمانیم که بودیم و همان خواهد بود تو لحظه های نابت منو یادت نره.. دلم دست خودم نیست.. از آستان پیر مغان سر چرا کشیم دولت درین سرا و گشایش در آن در است یاخیرالرّازقین

بانو

سلام خوفی؟[قلب] ممنون از اینکه حس خوب انتظار رو نوشتی و اینکه یاداوری می کنی که یادمون بیاد که داریم زندگی میکنیم و لی بدون دیدن کربلا انگار بهشت این دنیا رو ندیدیم انگار خود زندگی رو ندیدیم حسودیم میشه به همه اونایی که لیاقت داشتن و کربلا رو دیدن حسودیم میشه به حسای قشنگی که گوشه ی دلشون همیشه دارن به تبرکهایی که مخصوص خودشون آوردن به درکی که پیدا کردند. امسال محرم هر کی رفت مسجد حاج آقا معمار جای مارو هم خالی کنه یا علی

فاطی

گول قیافه اته! سلام. چطوری؟ امروز خاطراتم رسیدن کربلا. اگردادم بخونی! من هر شب توی راه هیات, یاد پیاده روی کربلامونم. 128 تا حسین(ع)... یاد سادات هامون... زهرا...حاج خانوم...زکیه که منو کشته... تو هم گاهی! نمی دونی کی شبا میتونه بیاددانشگاه امام صادق؟ دلم میخواد بچه ها رو ببینم...خیلی. فکرکنم یه روز باید بیام اصفهان بات کار دارم. اگر تو بیای تهران که عالی میشه. یه جای خوبم باهم میریم. در ضمن مشتاق دیداریم خواهر.

فاطی

راستی قبلا یه کامنت گذاشته بودم که پرید: چرا توی این عکسا من نیستم؟ واقعا که....[عینک][سوال][دلشکسته] انقدر خوشم میاد ازاین شکلکا[ابله][خرخون][خواب][پلک][وحشتناک]